Základy psychohygieny a problematiky syndromu vyhoření

Akreditace č. 2024/0008-SP/PC/PP

Kurz Základy psychohygieny a problematiky syndromu vyhoření seznamuje účastníky se základními principy, metodami a cíli psychohygieny. V rámci kurzu se účastníci zabývají sebepoznáním, psychologickými potřebami a reakcemi na psychickou zátěž z pohledu psychohygieny. Významná část kurzu je věnována rizikům, která s profesí pomáhajícího pracovníka souvisí, jako jsou zvýšený stres a syndrom vyhoření, které právě dobře nastavené principy psychohygieny eliminují. Nedílnou součástí kurzu je zamyšlení nad emocemi a vhodnými formami relaxace, včetně nácviku některé z nich. V průběhu celé vzdělávací akce je počítáno s prostorem pro diskuze a sdílení osobních zkušeností lektora a účastníků k danému tématu.

Profil účastníka:

Absolvent kurzu Základy psychohygieny a problematiky syndromu vyhoření se seznámí se základními principy, metodami a cíli psychohygieny. V rámci kurzu účastníci získají orientaci v problematice psychohygieny ve vztahu k sebepoznání, k psychologickým potřebám a k základním fázím reakcí na psychickou zátěž. Protože je významná část kurzu věnována rizikům, která s profesí pomáhajícího pracovníka souvisí, jako jsou zvýšený stres a syndrom vyhoření, absolvent rozvine schopnost základní orientace v příznacích těchto rizikových faktorů, které právě dobře nastavené principy psychohygieny eliminují. V rámci zamyšlení nad emocemi si účastník rozvine schopnost reflexe vlastního vnímání svých emocí. Na závěr vzdělávací akce se absolvent seznámí s vhodnými formami relaxace, včetně nácviku některé z nich.

Obsah kurzu:

  • vymezení předmětu psychohygieny – definice, význam, cíle, metody (16 bodů péče o pečovatelky, bláto a hvězdy, pokladnice uznání …)
  • psychohygiena a sebepoznání
  • psychohygiena a práce s časem – prokrastinace, timemanagement
  • psychohygiena a psychologické potřeby – Maslowova pyramida potřeb
  • psychohygiena a psychická zátěž – 5 fází reakce na psychickou zátěž dle E.K.Rossové
  • stres a jeho dopady – distres a eustres, znaky stresových situací a jejich předcházení
  • syndrom vyhoření – definice, fáze, rizikové faktory, testy MBI, BM dotazník, Rush dotazník …
  • práce s emocemi – rozdíl mezi emocemi a náladou, empatií a soucitem …
  • relaxace – druhy, možnosti, techniky – diskuze